مقدمه

تحولات سریع اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دو دهه گذشته، عرصه فعالیت شرکت‌های داروسازی را دستخوش چالش‌های متفاوتی نموده که عبور از آنها مستلزم برنامه‌ریزی بلندمدت و راهبردی مطابق با اهداف کلان کشور در حوزه سلامت می‌باشد.
هیأت مدیره و مدیریت ارشد شرکت داروسازی کیمیا سلامت نیکان، تدوین استراتژی خود را با تکیه بر اصول تغییر، رقابت، نوآوری و خلاقیت، کیفیت و صادرات در دستور کار خود قرار داده است.
با عنایت به سیاست‌های وزارت بهداشت جهت رونق تولید داخل داروهای با تکنولوژی بالا، شرکت داروسازی کیمیا سلامت نیکان مفتخر است که پیشرو اولین تجربه جوینت ونچر (سرمایه‌گذاری مشترک) در زمینه تولید دارو در ایران می‌باشد.

پشتوانه موفقیت ما سالها تجربه کمپانی معظم Medochemie در تولید انواع داروهای شیمیایی، دارا بودن تاییدیه‌های اروپایی، سابقه صادرات به کشورهای مختلف اروپایی، آمریکا و آسیایی، انجام چندین جوینت ونچر در سراسر دنیا و انگیزه و تعهد نیروی متخصص ایرانی می‌باشد.

بدین منظور زمینی به مساحت بالغ بر ۷۵۰۰ مترمربع پس از تایید کارشناسان ایرانی و اروپایی مجموعه، در شهرک دارویی برکت خریداری و مجوزهای لازم از وزراتخانه‌های صنایع و معادن و بهداشت دریافت شده است.  و در حال حاضر عملیات عمرانی این کارخانه در حال اجرا می‌باشد.

سوابق

پس از سابقه موفق مدیران شرکت در ساخت بیمارستان نیکان و حضور سالیان در عرصه داروسازی کشور، شرکت داروسازی کیمیا سلامت نیکان در سال ۱۳۹۰ با رویکرد تولید و واردات قرص و کپسول و ویال از کمپانی‌های Medochemie و LG Life Sciences در شهرک مامونیه بنا نهاده شد. بر همین اساس در سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ نقشه‌کشی ساختمان و خرید دستگاه ها صورت گرفت.

در سال ۱۳۹۵ این شرکت در راستای سیاست‌های بنیادین و ارزشمند اقتصادی و دارویی کشور، مصمم بر ادامه حضور در عرصه داروسازی کشور، با استعانت از خداوند اقدامات ذیل را انجام داد:

۱- اقدام به برقراری قرارداد با شرکت Bionorica آلمان در قالب اولین قرارداد Joint Venture (سرمایه گذاری مشترک) در ایران با یک کمپانی اروپایی در خصوص داروهای گیاهی و طبیعی نمود. (لیست داروها در جدول ۳ آمده است)
۲- همچنین ادامه همکاری با شرکت اروپایی Medochemie منجر به عقد اولین قرارداد Joint Venture (سرمایه گذاری مشترک) در ایران در زمینه داروهای شیمیایی با یک کمپانی اروپایی گردید. (لیست داروها در جدول ۱ آمده است و لازم به ذکر است که این لیست مطابق تحقیقات واحد R&D قابل تغییر و افزایش تعداد محصولات در آتی خواهد بود.)

با توجه به آنکه داروهای پودری استنشاقی تنفسی (Dry Powder Inhalers) از رده داروهای با تکنولوژی بالا (High Tech) در دنیا می باشند، چندین مرحله بازدید از زمین و بررسی مستندات و … توسط کمپانی مدوشیمی انجام شد و در نهایت با توجه به امکانات مورد نیاز برای ساخت، در ابتدای سال ۱۳۹۷ زمینی به مساحت حدودی ۷۵۰۰ متر مربع در شهرک دارویی برکت خریداری و در اردیبهشت همان سال پس از بازدید کارشناسان سازمان غذا و دارو موفق به اخذ موافقت اصولی گردید.

در طی سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸، اقدامات مورد نیاز به منظور آماده‌سازی زمین اعم از تجهیز کارگاه، اخذ تاییدیه نقشه‌های مربوط به عملیات محصور سازی و دیوار‌کشی و دریافت انشعابات آب و برق انجام شد. همچنین با توجه به آنکه خط تولید داروهای DPI کاملا” اتوماتیک و رباتیک بوده، سفارش دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز تولید، بسته‌بندی و آزمایشگاه انجام و خریداری شد و مجوزهای لازم از وزراتخانه‌های صنایع و معادن و بهداشت دریافت شد که پس از تکمیل احداث ساختمان، در حدود یکسال آتی نصب خواهند شد.
در آذرماه سال ۱۳۹۸ جواز تاسیس از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اخذ گردید. و عملیات عمرانی در حال پیشرفت می‌باشد.

جدول ۱: لیست داروهای تنفسی مدوشیمی

ردیف نام شکل دارویی
۱ Budeform 160/4.5 mcg
(Budesonide + Formoterol)
DPI
۲ Budeform 320/9 mcg
(Budesonide + Formoterol)
DPI
۳ Bronchovent 12 mcg
(Formoterol)
DPI
۴ Frenolyn 200 mcg
(Budesonide)
DPI
۵ Frenolyn 400 mcg
(Budesonide)
DPI
۶ Beclomethason DPI

جدول ۲: لیست سایرداروهای مدوشیمی

ردیف نام شکل دارویی
۱ Nemotan 30 mg
(Nimodipin)
قرص
۲ Anargil 200 mg
(Danazol)
کپسول

جدول ۳: لیست داروهای بیونوریکا

ردیف نام شکل دارویی
۱ سینوپرت شربت
۲ سینوپرت اکسترکت قرص
۳ برونشی پرت شربت
۴ برونشی پرت قرص
۵ ایموپرت قرص
۶ اگنوکاستون قرص
۷ ماستودینون قرص
۸ کلیمادینون قرص
۹ کانفرون قرص

واژه یا عبارت مورد نظر خود را تایپ کنید و سپس بر روی Enter کلیک کنید.